Webmaster Araçları
Giriş Yap/Üye Ol

Site Açılış Hızı Nasıl Arttırılır ?

admin Seo 09.Şub.2020 41 görüntülenme 0 yorum

Site Açılış Hızı Nasıl Arttırılır?

Site açılış hızı ziyaretçilerin o sitede kalması ve tekrar gelmeleri için etkili bir özelliktir. Yani web siteleri ziyaretçilerini sitenizden memnun bırakmak için sitenin hızını arttırmalısınız. Sitenin hızlı açılması Google botları tarafından da olumlu değerlendirilir ve kaliteli bir web site olarak algılanmasını sağlar.

Site Açılış Hızını Arttırmak için Ne Yapılmalı?

Site açılış hızını arttırmak için bazı unsurları göz önüne almalısınız. Bu unsurları aşağıda maddeler halinde size sunuyoruz:

·         Web sitenizdeki resimleri küçültmek

·         İyi hosting seçimi

·         Sitedeki kodlama ile ilgili hataları düzeltmek

·         Önbellek etkinleştirmek

·         İçerik dağıtım ağı kullanmak

Sitenin açılış hızını yükseltmek için daha başka yöntemler de kullanabilirsiniz ancak biz genel olarak tercih edilen popüler yöntemlerden bahsedeceğiz.

Web Sitesindeki Resimleri Küçültün

Web sitenin açılış hızını arttırmak için en etkili yöntemlerden biri resimlerin boyutunu optimize etmek, daha küçük boyuta getirmektir. Büyük resimler kullanmak sitenizde dolaşmayı ve kalmayı zorlaştırır. Bu da ziyaretçiler için siteden uzaklaşma nedenidir. Olması gerekenden daha büyük boyutlu resimleri tespit ettikten sonra optimize çalışmalarını gerçekleştirebilirsiniz.

İyi Hosting Seçimi Yapın!

Sitenin açılış hızı arttırma yolunda size önerebileceğimiz bir diğer yöntem iyi hosting seçimi yapmanız! Teknik açıdan yetersiz, uygunsuz biçimde özellikle forumlarda dağıtılan sponsor hostingler, kurumsal olmayan firmalar size yarar sağlamaz. Aksine bu web sitelerinden verecekleri zarar nedeniyle uzak durmalısınız. 7/24 online, profesyonel ve kurumsal bir firma ile çalışmanız farkını hemen gösterecektir. Uptime süresi ise site açılış hızına büyük etki yapar! Yani çalışacağınız firmaların uptime süresi yüksek olmalıdır.

 

Önbellek Etkinleştirin!

Site açılış hızı ile önbellek özelliği arasında güçlü bir bağlantı vardır. Bunun nedeni önbellek etkinleştirmesinin sitenin performansını güçlendirmesidir. Çoğu sayfa içeriği bu koşullarda hazırda kullanılabilir durumda olacaktır; verinin özellikle çağrılıp işlenmesi gerekmiyor. Önbellek sayesinde veriler geçici bir kaynakta saklı tutuluyor.

Kodlama Hatalarını Düzeltin!

Site açılış hızı yükseltme yöntemlerinden biri de kodlama hatalarını düzeltmektir. Tema satın alırken ücretsiz olanlardan uzak durun. Kod dizinlerindeki uyumsuzluk, bazı kural dışı uygulamalar ve aşırı sorgulama işlemleri sitenin açılış hızını düşürebilir. Web sitenizde bu tarzda olan temaları değiştirebilir, düzeltebilirsiniz. Tema satın alırken kullanıcı yorumlarını değerlendirebilir, fikir edinebilirsiniz.

İçerik Dağıtım Ağına Sahip Olun!

Site açılış hızı nasıl yükseltilir? ; site açılış hızınızın daha iyi seviyede olmasını istiyorsanız JavaScript, CSS, videolar, belgeler vb. için iyi bir saklama alanı olan içerik dağıtım ağı kullanabilirsiniz. Statik dosyalarınızı ve site unsurlarını saklamanın yanı sıra kopyalayabilirsiniz. Bu uygulamayı hayata geçirmeniz Türkiye dışından da kullanıcıların beklemeden sitenize girebilmelerini sağlar. Statik içerik dağıtım ağı yoluyla yurt dışındaki kişilere daha kolay ulaşır çünkü onlara daha yakın bir sunucudan dağıtılırlar. Böylece içerik tarayıcınıza ulaşmak daha kolay hale gelir.

Performans analiz sitelerine giriş yaparak sitenizi kontrol edebilirsiniz. Performans sorunları bu analizler ile açıkça ortaya koyulur.

 

 

 

 

Yorumlar
Bu yazıya yorum yapan ilk kişi sen ol.