Webmaster Araçları
Giriş Yap/Üye Ol

SEO Çalışması Ne Demek

admin Seo 08.Şub.2020 5 görüntülenme 0 yorum

SEO Çalışması Ne Demek ?

SEO çalışması arama motorları sonuçlarında web sitenizin üst sıralarda görünmesini sağlayan dijital pazarlama yöntemlerinden biridir. Arama motorlarında performansınızı arttırır. Bunu gerçekleştirmek için çok yönlü ve kapsamlı çalışmalar yapılmalıdır. Arama Motoru Optimizasyonu kelimenin açılımıdır.

SEO Çalışması Neden Önemlidir?

SEO çalışması önemi sitenin imajı, trafiği, güvenilirliği açısından değerlendirilebilir. SEO çalışmaları eğer doğru ve site için etkin biçimde gerçekleşirse web sitesi Google botları tarafından tespit edilir ve arama sonuç listesinde üst sıralara çıkar. Üst sırada olan web siteleri daha güvenilir ve popüler gözükür. Bu durum daha çok ziyaretçi çekmeye de yarar. Bir yerde imajı güçlendirir ve web sitesinin daha fazla beğenilmesini sağlar.

SEO Hizmetleri Nelerdir?

SEO hizmetleri çok geniş bir alana yayılır ve kullanabileceğiniz, dikkate almanız gereken birçok yöntem bulunur. SEO hizmetlerinin en etkin olanları şunlardır:

·         Web sitenin analiz edilmesi

·         Optimizasyon ve iyileştirme çalışmaları

·         SEO planlaması çıkartma

·         Rakip analizi yapmak

·         Sektör analizi yapmak

·         Site dışı SEO çalışmaları ( Backlink alma, sosyal medya paylaşımları vb. )

·         Güçlü ve zayıf yanları ortaya koyma

·         İçerik kalitelerini kontrol etme

·         Anahtar kelime analizi, doğru anahtar kelimeleri seçme ve organik dağılım

·         Teknik sorunların çözülmesi

·         Zararlı bağlantıları, hataları yok etme; faydasız linkleri kaldırma

·         Sitenin güncel, özgün ve kaliteli olarak düzenlenmesi

Google arama motorunda üst sıralara kalıcı olarak yükselen web siteleri içerik olarak özgün, faydalı, kullanıcılara bilgi veren, SEO uyumlu çalışan, tasarımı ve yazılımı Google ile uyumlu olan sitelerdir. Açılış hızının yükseltilmesi de sitenin üst sıralara çıkmasına yardım eder.

SEO Hizmetleri Ne Zaman Sonuç Verir?

SEO çalışması gerçekten kalıcı ve web sitesine faydalı olacaksa hızlı, kısa sürede kalitesiz biçimde değil zamana yayılacak şekilde yapılır. Google botlarında 1 hafta içerisinde onlarca hatta yüzlerce backlink alan bir site güvenilir olarak değerlendirilmez. Bu tarzda çalışan çok sayıda SEO firması vardır. Sonuç olarak bu siteler tespit edilir ve Google’da aşağı sıralara düşerler. Ayrıca olumsuz değerlendirildikleri için tekrardan hataları düzeltmek zor olacaktır. İyi bir SEO hizmeti 2-3 ay içinde etkilerini göstermeye başlar.

SEO Hizmetleri Geri Bildirimi

SEO çalışmalarında nelere dikkat edilmeli? ; SEO çalışmalarında başlıca dikkat edilmesi gereken unsur doğal görünen ve kaliteye odaklı çalışmalar yapmaktır. SEO hizmetlerinde siteye gerçekten sizin site temanızla, hizmetinizle ya da ürününüzle ilgili kişiler hedeflenmelidir. Ziyaretçilerin sitenizde daha fazla vakit geçirmek istemesi, teknik açıdan sorun yaşamamaları çok önemlidir. Site içi analizler kadar rakip ve sektör analizlerine de ağırlık verilir. SEO çalışmalarında son aşamada geri bildirimler alınır ve duruma göre ilerlenir.

SEO Çalışmasında Olumsuz Durumlar Nelerdir?

SEO yöntemleri arasında kullanıcıya bilgi sunmayan, onları yanıltan linkler, yönlendirmeler Google botları tarafından olumsuz biçimde etiketlenir. Kalitesiz bir site tasarımı, alakasız backlinkler, kullanıcı için kolaylık sağlamama, teknik sorunlar, taklit içerikler, çok sayıda ilgisiz anahtar kelime kullanımı SEO çalışmaları için kalite düşürücüdür. Kısa süreli başarılar yerine uzun vadeli kalıcı yöntemlere yönelmek daha verimli olacaktır.

 

 

 

 

 

 

Yorumlar
Bu yazıya yorum yapan ilk kişi sen ol.